Prstocviky

28.06.2024

Moderní doba, automatizace, zrychlení činností na jedno zmáčknutí... Jak moc dnes používáme ruce nebo spíš jednu ruku či jen jeden prst? A jak to ovlivňuje náš pohybový aparát, naši duševní pohodu, schopnost sebeobsluhy či jemné motoriky? A co na to říká náš mozek? Odpovědi na tyto otázky nabízí ve svém článku vedoucí výtvarných a pohybových workshopů pro ženy a zároveň lektorka pilates Jana Šimková.

Naše ruce, to je to, co dělá člověka člověkem. Homo erectus, neboli člověk vzpřímený, si uvolnil ruce k dalším pohybům. Ruce tak přestaly plnit především hlavní úkol, a to sice dopomoc při pohybu vpřed, ale přidaly se další archaické pohyby a základní reflexy –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ úchop, obrana a opora. Tyto jsou v nás geneticky uloženy jako program zachování druhu. Ruka se postupně stává tvůrčím orgánem a začíná vědomý pohyb – činnost. Díky tomu vzniká kulturní bohatství jako jeskynní malby, výtvarné umění, řemeslná výroba, hra na hudební nástroje či předměty denní potřeby. Můžeme říci, že ruka plní myšlenku naší hlavy a používání rukou ovlivňuje celé naše tělo i mozkovou činnost.

© Magic K / www.pexels.com
© Magic K / www.pexels.com

V dnešní uspěchané a zrychlené době se ruka často stává "popelkou". Jemná motorika ručních prací není na pořadu dne a domácí práce obstarávají přístroje. Píšeme na počítači, palcem na mobilu. Tyto přístroje stále častěji nahrazují pero a papír. Psaní na klávesnici je sice rychlejší, ale dle současných výzkumů se zjistilo, že psaní rukou zlepšuje schopnost psát pravopisně správně a podporuje paměť. Některé malé děti třeba díky psaní na klávesnici nemusí umět rozlišit písmena, která se navzájem zrcadlí, kupříkladu "b" a "d". Mohou mít také problém s pravopisem. Jejich ruce nezažily jaké to je, když se tato písmena vytvářejí. Kultura a technika psaní nemají žádné zakotvení v mozku a nelze je vyvolat z paměti. Je potřeba se to naučit.

Když začne ochabovat funkce ruky, zrychluje se proces stárnutí

Pravidelné používání obou rukou , prstů při činnostech nebo provádění prstových cvičení může být příjemným a snadno dostupným způsobem, jak podporovat kognitivní funkce, tedy vnímání, myšlení, zapamatování a chránit mozek před negativními vlivy stárnutí a vzniku neurodegenerativních onemocnění jako je demence.

Hnětení těsta © www.pexels.com
Hnětení těsta © www.pexels.com

Prstocviky jsou jednoduchá cvičení zaměřená na posilování jemných motorických schopností prstů a také rukou. Při provádění prstocviků dochází k aktivaci různých částí mozku, které řídí pohyb prstů a rukou[HSK1] [HSK2] . Tato aktivace stimuluje nervové spoje a pomáhá udržovat mozkové funkce v optimálním stavu. Prstová cvičení mohou být jednoduchá a zábavná. Patří k nim kroužení prsty, jemné tlakové masáže, ťukání prsty o sebe, cvičení s malými předměty jako například gumičkami. Dále i činnosti jako hra na hudební nástroje, pletení, vyšívání, navlékání korálků, umělecká tvorba, skládání puzzle nebo práce s modelovací hmotou.

Nemáte na cvičení prstů čas? To vůbec nevadí, čas od času umyjte nádobí v ruce, vyždímejte ručně přeprané prádlo, těsto můžete hníst rukama nebo třeba koulet ovocné knedlíky v dlaních. Když si natíráte suché ruce krémem, dělejte to vědomě a pěkně si krém rozetřete, promasírujte prsty i dlaně. Klíčem k úspěchu jsou malé a opakující se pohyby prstů. Používejte obě ruce a tedy obě mozkové hemisféry. Zkuste například brát předměty do obou rukou, otevírat dveře nebo vyčistit si zuby opačnou rukou než jste zvyklí. Tělo má totiž rádo symetrii.

Přidáte-li prstocviky do své každodenní rutiny, můžete si všimnout zlepšení nejen ve svých motorických schopnostech, ale také svého celkového duševního zdraví. Tak proč nezačít ještě dnes? Pamatujte: "Ve zdravém těle zdravý duch!"